Metoda k posouzení funkce periferních nervů a svalů, pomáhá určit místo, charakter a závažnost poškození.
Vyšetření se provádí stimulacemi nervu elektrickými impulzy přes kůži, někdy zahrnuje měření elektrické aktivity svalu pomocí registrační jehlové elektrody zapíchnuté do svalu.
Má elektromyografie nějaká rizika?
Vyšetření vedení periferními nervy pomocí lepících kožních elektrod není ve většině případů rizikové, pouze u pacientů s implantovaným kardiostimulátorem je nutné tuto skutečnost sdělit lékaři již při objednávání i před samotným vyšetřením.
Vyšetření svalů jehlovou elektrodou je limitované, někdy nemožné u pacientů užívajících léky ovlivňujících krevní srážlivost (Warfarin, z nových Pradaxa, Daxanlo, Xarelto, Eliquis…).
Při vyšetření svalů jehlou elektrodou jsou používány jednorázové sterilní jehlové elektrody, ale z důvodu ochrany vyšetřujícího by měli pacienti s infekčním onemocněním (žloutenka B, C, AIDS, jiné) toto předem sdělit.
Jak se na EMG vyšetření připravit?
Před vyšetřením není vhodné promastit kůži krémy, mastnota působí jako izolace, zhoršuje registraci elektrických potenciálů a stěžuje udržení lepících elektrod na kůži.
Naměřené hodnoty se porovnávají s normami stanovenými při normální kožní teplotě, studené ruce a nohy zpomalují rychlosti vedení nervy do falešně špatných hodnot.
Na vyšetření se prosím dostavte včas, ideálně s předstihem, aby bylo možné případně odmastit, prohřát končetiny.
Používáme cookies, abychom zajistili správné fungování a bezpečnost našich stránek. Tím vám můžeme zajistit tu nejlepší zkušenost při jejich návštěvě.
Pokročilá nastavení
Zde můžete upravit své preference ohledně cookies. Následující kategorie můžete povolit či zakázat a svůj výběr uložit.